Šalvia lekárska

My project-1 (5)

(Salvia officinalis)

Šalvia je bohatá na éterické oleje a flavonoidy, ktoré pôsobia antibakteriálne, antivírusovo a adstringentne. Silice a triesloviny zasa regulujú činnosť mazových žliaz, podporujú prekrvenie a napomáhajú pri obnove tkanív a regenerácii pokožky. Šalvia má protizápalový a baktericídny účinok, a preto je dôležitou súčasťou ústnych vôd, antiperspirantov, pleťových vôd, šampónov pre lesk a rast vlasov, prísad do kúpeľa. Odvar zo šalvie sa používa na omývanie ťažko sa hojacich rán a ako kloktadlo pri angíne a bolesti v hrdle. V tradičnej medicíne sa šalvia odporúča pri odstavovaní od materského mlieka a využíva sa aj pri astme, cukrovke, srdcovej slabosti či pri problémoch s nadmerným potením.

Účinné látky:

Šalvia obsahuje cenné éterické oleje, silice (tujón, cineol), kyselinu rozmarínovú, triterpény (kyselina oleanolová), triesloviny a horčiny (pikrosalvín), ale aj flavonoidy.

My project-1 (6)

Popis:

Šalvia je poloker s výraznou vôňou. Pochádza zo Stredomoria a od 9.storočia sa v strednej Európe pestuje ako liečivá rastlina. Obľubuje najmä slnečné stanovištia a suché pôdy a v dobrých podmienkach môže vyrásť až do výšky 70 cm. Kým jej spodná časť je drevnatá, vrchná je mäkšia, plstnatá, striebristej farby. Krásne červenofialové, biele či ružové kvety šalvie zdobia v čase od mája do júla mnohé záhrady. Najlepšie je zbierať ich za suchého počasia, ešte pred úplným rozkvitnutím. Sušíme ich v tieni v tenkých vrstvách, pri 35°C. Viac ako kvety sa však vo farmácii využívajú lístky šalvie a čerstvá vňať. Z tej sa vyrába napríklad šalviová tinktúra, víno alebo sirup na kašeľ.

Späť do obchodu