(Tilia cordata)
Komplex látok obsiahnutých v lipe pôsobí priaznivo na kvalitu vlasov a pokožky, preto sú obľúbenou prísadou v krémoch či v ústnej a vlasovej kozmetike.
Výťažky z lipy malolistej dodávajú vlasom vitalitu, zvyšujú ich pružnosť a lesk. Po lipovom kúpeli získavajú krásnu medovú vôňu. Lipa sa osvedčila aj v pleťovej kozmetike a pri výrobe ústnych vôd.
Pre vyrovnanú myseľ
Výťažky z lipy majú skvelé účinky aj ak sa užívajú vnútorne. Účinné látky v lipe posilňujú nervovú sústavu a uľavujú pri stavoch psychickej nerovnováhy.
Na chrípku i na trávenie
Čaj z lipového kvetu je skvelým pomocníkom pri liečbe nachladnutia a chrípky, znižuje horúčkové stavy a pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. V tradičnej medicíne sa lipové kvety s obľubou používajú pre svoje výborné močopudné a protikŕčové účinky, či na podporu trávenia.
Ako vyzerá lipa
Lipa je odpradávna živým symbolom Slovanov. Je to nádherný mohutný dlhoveký strom, ktorý sa dožíva aj vyše 700 rokov a dosahuje výšku až 30 metrov. Má srdcovité listy s dlhými stopkami, na lícnej strane čepele tmavozelené a na rube modrozelené a matné a žltozelené príjemne voňajúce kvietky. z
Kedy zbierame kvety lipy
Lipa je pôvodom z Európy, rastie od nížin až po horské oblasti, prirodzene vo vlhších pôdach. Jej kvety zbierame v čase čerstvého rozkvetu, v júni až júl.
Účinné látky
Lipa je bohatá na éterické oleje, flavonoidy (rutín, kvercitrín, hyperozid, tilirozid), slizové látky, triesloviny a silice (geraniol, farnezol, eugenol). Z účinných látok stojí za zmienku napríklad farnezol, ktorý zabraňuje šíreniu baktérií.