(Lavandula officinalis)
Levanduľa patrí k najobľúbenejším bylinám, práve pre svoju charakteristickú vôňu, širokú škálu účinkov a nenáročnosť.
Od stredoveku sa využíva v kúpeľníctve, ale aj na umývanie, masáže či upokojovanie pokožky. Levanduľa má veľmi široké uplatnenie najmä v kozmetike ako súčasť parfumov a toaletných vôd, pridáva sa do krémov a mastí a využitie našla aj ako prísada do vlasových zábalov, šampónov, balzamov či vlasových vôd. Fialové levanduľové kvietky podporujú regeneráciu buniek a omladzujú pokožku.
Skvelá pre mastné vlasy a proti lupinám
Pozitívne účinky levandule sa využívajú v starostlivosti o vlasy, pretože podporuje ich rast, lesk a pružnosť a veľmi účinne dokáže obmedziť alebo dokonca zastaviť vypadávanie vlasov (po pôrode, po narkóze, pri nedostatku vitamínov, počas prechodu). Vhodná je obzvlášť pre mastné vlasy, pretože reguluje mazotvorbu, a pre vlasy s lupinami.
Pre upokojenie tela i duše
Vnútorne sa zápar z levandule využíva pri podráždenosti, nepokoji, migrénach, závratoch, búšení srdca, ale aj pri problémoch so zaspávaním. Známe sú jej pozitívne účinky na tráviaci trakt pri meteorizme a kolikách. Levanduľa ďalej stimuluje vyplavovanie žlče, ženám pomáha pri predmenštruačných syndrómoch a spoľahlivo odvodňuje. Olej z levandule sa uplatňuje pri dne, reumatizme, tlmení bolestí a zápaloch.
Levanduľu využijete aj v kuchyni, domácnosti a na záhrade. Jej prednosťou je odpudzovať hmyz (komáre a ovady). V skriniach chráni oblečenie pred moľami a v záhradách odpudzuje vošky a iných škodcov.
Ako vyzerá levanduľa
Je husto rozkonárená, v spodnej časti drevnatá a vo vrchnej pokrytá chĺpkami. Listy levandule sú neopadavé a od júna do augusta kvitne fialovomodrými kvetmi, ktoré zbierame spolu s celou nezdrevnatenou časťou.
Odpradávna obľúbená kozmetická prísada
Pochádza zo Stredomoria, ale levanduľu poznali už starí Egypťania, ktorí ju používali pri výrobe kozmetiky, či pri balzamovaní mŕtvych. V Grécku patrila dokonca k posvätným bylinám.
Účinné látky
silice (najmä linaliacetát, borneol, isoborneol, geraniol, cineol), triesloviny (kyselina rozmarínová), antokyany, kumaríny, horčiny, živice.