(Betula pendula)
Výťažky z brezy sú skvelým pomocníkom v starostlivosti o zdravie pokožky tela i hlavy. Hoja vyrážky a plesňové ochorenia a šetrne upravujú činnosť mazových žliaz, čím pomáhajú v boji proti lupinám. Taktiež zmierňujú vypadávanie vlasov. Brezu môžeme nájsť často vo vlasových vodách či kondicionéroch.
Breza v podobe výluhu z listov má silný diuretický účinok spôsobený flavonoidmi a vitamínom C, preto sa používa pri detoxikačných kúrach a pri premývacej terapii močových ciest pri obličkových kameňoch. Týmto dôležitým účinkom zbavuje telo škodlivých látok a solí, vďaka čomu je efektívnym doplnkom pri liečbe reumatických ťažkostí a artrózy. Očistné účinky brezy sa však prejavia aj na našom vzhľade. Výťažky z brezy omladia pokožku a pomáhajú pri liečbe akné. Tinktúra z púčikov stromu sa užíva proti horúčke a pri žalúdočných a črevných ťažkostiach
Účinné látky:
kyselina askorbová (vitamín C), zlúčeniny kyseliny salicylovej, flavonoidy, triesloviny, horčiny a živica
Popis:
Breza je cca 25 metrov vysoký opadavý strom s previsnutými konármi. Kôra na mladých konároch je hnedá, na starších striebristá a rozpukaná. Lístky sú na líci sviežo zelené, na rube sivozelené s pílkovitým okrajom.
Breza je nenáročná drevina, prirodzene rastie na sutinových svahoch a je rozšírená v celej Európe, najmä v lesoch a parkoch. Kvitne od apríla do mája, ale zbierame predovšetkým jej listy – v máji a júni. Sušíme ich na vzdušnom a tienistom mieste. Vo farmácii sa v minulosti okrem listov využívala aj kôra, púčiky a živica.
Brezová voda (miazga) sa získava navŕtaním kmeňa vo výške 1,5 metra nad zemou a vložením odtokového kanálika, pod ktorý sa umiestni nádoba na zber. Púčiky, lístie a voda sú vhodné na vonkajšie i vnútorné použitie.