Lopúch väčší

My project-1 (74)

(Arctium lappa)

Olej alebo silný lopúchový odvar sa používa vo vlasovej kozmetike na podporu rastu vlasov, na reguláciu mazotvorby vlasovej pokožky a v prípravkoch proti lupinám. 

Využitie našiel lopúch aj v pleťových prípravkoch určených na mastnú a aknóznu pleť, pretože prečisťuje pokožku. Uplatňuje sa pri liečbe chronických ekzémov. Čerstvé listy a šťava hoja pomliaždeniny a vredy. 

Očistné účinky lopúcha

Na vnútorné použitie sa používa koreň lopúcha, predovšetkým pri rekonvalescencii po chorobe, ale aj proti jarnej únave. Podporuje a zlepšuje činnosť pečene, tráviaceho traktu, má diuretický účinok a podporuje potenie. Chmeľ je účinný aj pri liečbe dny, reumatizme, močových kameňoch, zápaloch a vredoch. Znižuje hladinu cukru v krvi a podporuje látkovú premenu.

Skvelý pomocník v kuchyni

Zaujímavosťou je, že v Japonsku sa lopúch používa aj v kuchyni. Mladé listy sa pridávajú do šalátov alebo polievok. Koreňmi lopúcha zase Japonci nahrádzajú koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen či paštrnák.

Ako vyzerá lopúch
Lopúch je dvoj- alebo viacročná mohutná, vysoká bylina s rozkonárenými dužinatými  koreňmi a stonkou. Jej listy sú veľké a stopkaté. V prvom roku sa utvára prízemná listová ružica, v druhom roku chlpatá stonka s chocholíkovitým súkvetím tmavočervenej, ružovej alebo bielej farby. 

My project-1 (75)

Kedy zbierame lopúch

Z lopúcha zbierame jeho korene, kým nenarastie kvetná stonka. Obdobie zberu je na jeseň (september, október) alebo zjari (marec, apríl). Lepšiu účinnosť byliny dosiahneme tak, že pred sušením korene na 3 minúty ponoríme do vriacej vody. Sušíme ich prirodzene a uchovávame v papierových vrecúškach, lebo rýchlo nasávajú vlhkosť. Preto je nutné ich podľa potreby občas presušiť. Listy zbierame od apríla do augusta a čerstvé ich používame na obklady. 

Účinné látky

inulín, sliz, silice, flavonoidy (rutín, lupeolín), kyselina kávová a chlorogénová, horčiny

Späť do obchodu